
Ismét közeleg a tél és a fagyos idők, ami sajnos kárt tehet a tisztítóberendezéseinkben is. A mosókra és a padlótisztítókra különösen oda kell figyelni, mivel ezek nehezen vízteleníthetőek.
Fagypont alatt ugyanakkor nemcsak a fagyó víz térfogat növekedése okozhat visszafordíthatatlan károkat, hanem az összefagyott mozgó alkatrészek is sérülhetnek, a tömítések szakadhatnak, ráadásul a villanymotort is megfoghatják. Éppen ezért rendkívül fontos odafigyelni a vizet tartalmazó berendezéseink téliesítésére.
Erre két alapvető megoldást javaslok:
- Amennyiben van rá mód, tároljuk a berendezést száraz, fagymentes helyen. Ha mégis szállításra kerül a berendezés, akkor is gondoskodjunk a fagypont feletti hőmérsékletről.
- A legbiztosabb megoldás azonban a fagyálló folyadékkal való feltöltés. Erre a célra nagynyomású mosók esetén a járművekben is használatos fagyálló hűtőfolyadék a legalkalmasabb, ami a mosók esetén szintén biztosítja a különböző (réz, alumínium, gumi, műanyag) anyagú alkatrészek állagmegóvását is a fagykárokon kívül.
A padlótisztító berendezések esetében elegendő a fagyálló ablakmosó folyadék is, azoknál ugyanis fontos a könnyű átöblíthetőség.
De mégis hogyan végezzük el a fagymentesítővel való feltöltést a Kärcher magasnyomású mosóknál? A hideg- és melegvizes rendszerek esetében különböző módszereket kell alkalmaznunk.
Hidegvizes nagynyomású mosóknál:
- Fogjunk egy megfelelő méretű (min 5 literes, háztartási mosó esetén 2-3 literes) kannát, amelynek van alsó kivezetése is.
- Helyezzük magasabbra, mint a mosó, legalább fél méterrel.
- A kanna alsó kifolyónyílása és a mosó vízbemenete közé lehetőleg olyan tömlőt használjunk, amely nem lapul össze.
- Töltsük a megfelelő mennyiségű fagyállót (-25 Co-os) a kannába.
- Indítsuk be a mosót nyitott pisztollyal. A szár nem kell elegendő, csak a pisztoly.
- Működtessük a mosót addig, amíg a tömény fagyálló meg nem jelenik a pisztoly kimenetén.
- Kapcsoljuk ki a mosót a pisztolyának elzárása nélkül. Csak akkor zárjuk el a pisztolyt, ha a mosó motorja megállt, így nyomásmentes marad a rendszer. A nagynyomású mosó vízbemeneténél úgy vegyük le a tömlőt, hogy a fagyálló ne ürüljön ki a rendszerből.
- Zárjuk le a vízbevezetést a megfelelő vakdugóval.

A nagynyomású hidegvizes mosó így hosszú ideig tárolható károsodás nélkül.
Melegvizes nagynyomású mosók esetén:
- Fogjunk egy megfelelő méretű (min 15 literes) kannát, amelynek van alsó kivezetése is.
- Helyezzük magasabbra, mint a mosó, legalább 1 méterrel.
- A kanna alsó kifolyónyílása és a mosó vízbemenete közé szereljünk egy tömlőt.
- Töltsünk megfelelő mennyiségű fagyállót (-25 Co-os) a kannába.
- Indítsuk be a mosót nyitott pisztollyal. (A szár nem kell elegendő, csak a pisztoly).
- Működtessük a mosót addig, amíg a tömény fagyálló meg nem jelenik a pisztoly kimenetén.
- Kapcsoljuk ki a mosót a pisztolyának elzárása nélkül. Csak akkor zárjuk el a pisztolyt, ha a mosó motorja megállt. Így nyomásmentes marad a rendszer. A nagynyomású mosó vízbemeneténél úgy vegyük le a tömlőt, hogy a fagyálló ne ürüljön ki a rendszerből.
- Zárjuk le a vízbevezetést a megfelelő vakdugóval.

A melegvizes magasnyomású mosók esetén ez az eljárás azért is így végzendő el, mert nagy részüknél a villanymotor is vízhűtéses, így nem elegendő az úszótartályt feltölteni, mivel akkor a motor védtelen marad.
A fagymentesített magasnyomású mosók ismételt üzembe helyezése:
A fagyveszély elmúltával, vagy ha használni akarjuk ismét a nagynyomású mosót, a következőket kell megtennünk.
A végrehajtás során ügyeljünk a környezetre, ezért a fagyálló hűtőfolyadékot fogjuk fel külön tartályba vagy kannába.
Ez nemcsak a környezet, hanem a pénztárcánk védelme érdekében is fontos, mivel így eljárva ismét használhatjuk a berendezés megóvására a folyadékot. Nagyobb berendezések esetén akár gyárilag kialakított rendszerek és tartály is segíti ezen feladat megoldását.
Az ismételt üzembevétel lépései: (hideg és melegvizes berendezések esetén egyaránt)
- Csatlakoztassuk a nagynyomású berendezést a vízhálózatra a bemeneti oldal vakdugójának eltávolítása után.
- Készítsünk elő egy megfelelő méretű zárható kannát a fagyálló számára. Erre megfelelő az a kanna is, amiből feltöltöttük a rendszert
- A berendezést csatlakoztassuk az elektromos hálózathoz.
- A gépet kapcsoljuk be lehetőleg úgy, hogy nyitott pisztollyal az odakészített tartályba eresszük a kifolyó fagyállót mindaddig, amíg azt nem látjuk, hogy már csak víz jön a gépből.
- A tisztítószeradagoló-rendszert is öblítsük át vízzel.
- A visszanyert fagyállót tegyük el a következő használatig, és lehetőleg ellenőrizzük a fagyáspontját. Ezt már igen olcsó és egyszerű (benzinkutakon is kapható) eszközökkel is megtehetjük.
Ezekkel a módszerekkel költséghatékonyan védhetjük a fagykároktól a berendezéseinket.
Padlótisztító berendezések fagymentesítése
Sokan elfelejtik, hogy a padlótisztítókból sem lehet maradéktalanul eltávolítani a vizet, hiszen a csövekben és a szelepekben mindenképp marad víz. Ez sajnos nem csak tároláskor, hanem szállításkor is megfagyhat télen, ezért azok tökéletes védelme is csak úgy lehetséges, hogy fagyálló folyadékkal töltjük fel a rendszert.
A padlótisztítók téliesítésekor ugyanakkor nem szükséges a teljes tartály feltöltése, elegendő a csőrendszer és a szelepek szintjéig tölteni a fagyállót. Az eljáráshoz használjunk fagyálló ablakmosó folyadékot, az ilyen készülékek esetében ugyanis nem tudjuk egyszerűen visszanyerni a fagyállót. Az ablakmosó folyadék ára jóval alacsonyabb a fagyálló hűtőfolyadékénál, ráadásul az ablakmosót bárhol kiengedhetjük, amit használat előtt minden esetben meg is kell tenni.

Hogyan végezzük el a fagymentesítést:
- A készülék feltöltésekor min. 4-5 l fagyálló ablakmosót használjunk.
- A tisztavizes tartályt, és ahol van külön tömény tisztítószeres tartály (DOSE tisztítószer adagolós gépek esetén), ott a tisztítószeres tartályt is töltsük fel fagyálló ablakmosóval.
- Kapcsoljuk be a berendezést súroló üzemmódban, lehetőleg maximális víz- (és ahol van) tisztítószeradagolás-állásban.
- Működtessük a berendezést visszaszívás nélküli üzemmódban mindaddig, amíg a fagyálló ablakmosó meg nem jelenik a padlón.
- Ezután zárjuk el a víz és a tisztítószer csapját.
Ha követjük a fenti utasításokat, a berendezés védett lesz a fagyástól.
A berendezés ismételt üzembe helyezése előtti teendők:
- Töltsük fel a tisztavizes tartályt és a tisztítószeres tartályt tiszta vízzel.
- Állítsuk az adagolásokat a maximumra, és visszaszívás nélkül működtessük a berendezést, amíg már csak tiszta víz jön belőle.
- Csak ez után kezdjük meg a rendeltetésszerű használatot, mivel a fagyálló ablakmosó folyadék habozhat és más olyan anyagokat is tartalmazhat, ami a visszaszíváskor nem használ a szívómotornak.